Captain Aylmer McIntosh Gilbert C.D.

Captain Aylmer McIntosh Gilbert served in the Royal Canadian Electrical and Mechanical Engineer (RCEME) during WW2 and the Korean War. He is entitled to th Canadian Volunteer Service Medal (no clasp), the 1939-1945 War Medal, the Canadian Korea Medal, the Canadian Volunteer Service Medal for Korea, the United Nations Service Medal Korea and the Canadian Decoration with clasp.

His father, Henry Victor Gilbert served with the Canadian Expeditionary Forces during WW1. His story can be found by clicking here

1935: He enrolled in the Non-Permanent Active Militia Ontario Regiment tank as a boy soldier

 

March 1936: He enrolled in the Non-Permanent Active Militia 98th Field battery. Honourably released in April 1938

 

March 1939: He transferred in the Royal Canadian Artillery

 

October 14th, 1941: He transferred in the 55th Field battery Canadian Artillery Canadian Army (Active forces) SA-64776

 

February 2nd, 1943: He was confirmed in the rank of Acting-Sergeant

 

April 14th: He was awarded the Canadian Volunteer Service Medal

 

July 1st: He was confirmed in the rank of sergeant

 

January 30th, 1946: He was accepted in the Interim Force

 

July 12th: The War Service badge no 1079170 was issued to him

 

September 30th: He received the War Medal 1939-46. He enlisted at the RCEME School in Barriefield

 

October 25th, 1948: He transferred to no 6 RCEME in Halifax, Nova Scotia

 

February 21st, 1949: He was promoted Warrant Officer class II

 

October 19th, 1950: He transferred to RCEME in Kingston

 

November 17th: He transferred to CASF (Fort Lewis U.S.A.)

 

May 4th, 1951: He disembarked Far east (Korea) with the No. 25 Canadian Support Workshop

 

January 2nd, 1952: He started attending the Officer School candidate program in Borden, Ontario. He was given the service number ZA4896

 

July 16th: He was promoted Lieutenant with Royal Canadian Electrical and Mechanical Engineer

 

September: He was transferred to the 1st Radiation Detection Unit

 

December 15th, 1952 6:00: He was to proceed to Chalk River, Ontario. A nuclear accident just happened on December 12th. He returned from that assignment on December 20th 18:30. 170 military personnel were affected to the clean-up

 

January 13th, 1953: He was sent to the Canadian Army Staff in Washington. He was back from Washington in Barrifield on March 1st

 

January 18th, 1954: He received his Canadian Decoration (issue # 370)

 

April 1955: Armed forces special weapons project (U.S.A.)

 

May: He was transferred with the 1st Radiation Detection Unit

 

August: He was transferred to the Army Headquarter Quartermaster General Branch Directorate R.C.E.M.E.

 

June 9th, 1956: He was part of the Atomic Weapons Research Project (Operation Buffalo – United Kingdom) to Maralinga, Australia until November 16th. He was part of a select group of Australian, New Zealand, Canadian and British officers to see the effects of a nuclear explosion on target response items. These servicemen were known as the Indoctrination force.

Picture of the bomb explosion at Maralinga

December: He was transferred to the Army Headquarter Quartermaster General Branch Directorate R.C.E.M.E.

 

May 1957: He flew to Sydney, Australia from Vancouver, Canada

 

July 1957: He was part of the Atomic Weapons Research Project (United Kingdom)

 

October: Army Headquarter quartermaster General branch Directorate R.C.E.M.E.

 

July 11th, 1960: He was promoted to the rank of Captain

 

March 24, 1963: He arrived in Boston, Massachusetts. He departed on March 27th.

 

September 3rd, 1964: He arrived in London, England. He returned to Canada September 13

 

March 31st: He received the clasp for his Canadian Decoration (issue # 769)

 

March 26th, 1965: He arrived in Marville, France. He departed on April 4th. Marville was the site of a Canadian air base near Belgium border. The RCAF First Canadian wing had a tactical nuclear attack squadron stationed there.

 

March 1966: He was transferred to Materiel Command Headquarters CFB Rockcliffe

 

September 16th, 1968: He retired Canadian Forces headquarters. He is listed as living at Wolfdale Crescent Ottawa, Canada

 

February 4th, 1987: Received the Canadian Services Force pin

 

September 25th, 1992: He was awarded the Canadian Volunteer Service Medal for Korea

Picture of miniature medals attributed to Captain Gilbert

Advertisements
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Trackbacks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: